Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

thomas211 

V Hluboké nad Vltavou

29 fotek 19.11.2016 - zobrazení
Na podzim jsme se vypravili do ZOO v Hluboké nad Vltavou...

ídlo v podhradí nekdejšího královského hradu Froburg (puvodne Wroburch), zbudovaného ve 13. století, se poprvé pripomíná roku 1378 (Markt Podhrad). Nemecký název hradu pochází od stredohornonemeckého slova vrô, tj. „pán“ (blízce príbuzné je moderní slovo Frau) a znamenal tedy „Pánuv hrad“ ci „Hrad Páne“). Od pocátku byl hrad zván též cesky Hluboká, snad pro nekdejší hluboký les ci vyvýšenou polohu.

Hrad Foburg, vlastnil v druhé puli 13. století Ceca z Budejovic. Kvuli rostoucí moci Vítkovcu hrad zabavil Premysl Otakar II. a zaclenil jej do královských hradu. Jak uvádí prof. Josef Žemlicka ve své práci Premysl Otakar II. král na rozhraní veku (str. 215), byl pás Premyslovských fundací impozantní. Hluboká tak byla zaclenena do královo hradních opor jako byl Písek, Bechyne, Vimperk, Myšenec, Protivín a Újezdec u Týna.

Po smrti krále na Moravském poli drželi krátce Hlubokou Vítkovci – Záviš z Falknštejna se svým bratrem. Po poprave Falknštejna pod hradem se hrad opet dostal do držení královské komory. Císar Zikmund hrad se vsí zastavil Mikuláši z Lobkovic a od nej jej vykoupil v roce 1454 Jirí z Podebrad a dal jej zapsat jako veno své druhé žene Johance z Rožmitála. Po smrti krále Jirího se hradu zmocnil Jindrich Roubík z Hlavatec a královne Johance ho vrátil až poté, co mu byly zaplaceny válecné škody. Až na tuto epizodu byla tedy Hluboká v držení Johanky 21 let z toho 17 let ji držela jako ceská královna. Po smrti královny 12. listopadu 1475 prešla Hluboká do držení jejího bratra Jaroslava Lva z Rožmitála a na Blatné. Od nej Hlubokou a ves v podhradí získal Vilémem z Pernštejna, který ves povýšil na mestys v roce 1496.

Kolem let 1660-1670 se tehdy zvaný Frauenberg stal majetkem rodu Schwarzenbergu,kterí jej v letech 1839–1871 prestaveli do dnešní podoby v duchu romantické novogotiky podle vzoru anglického Windsoru.

Mestecko pod ním neslo po staletí prostý název Podhradí ci Podhrad, který byl teprve v roce 1885 úredne zmenen na Hluboká a od roku 1924 rozšíren prívlastkem do nynejší podoby. Mestem se Hluboká nad Vltavou stala spojením osad Podhrad, Hamr, Podskalí a Zámostí 4. ríjna 1907, kdy byla z mestyse povýšena dekretem císare Františka Josefa I. Za propujcení mestského znaku tehdy radní zaplatili 210 korun, vyhotovení diplomu je prišlo na 350 korun.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron